Hurda Araç yasası Yapılan istatistiklere göre ülkemizde 20 yaşının üzerinde bulunan 2 milyondan fazla hurda aracın toplatılması kapsamında Maliye Bakanlığı tarafından planlanıp; İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve

hurda alanlar

Haberleşme Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen “Hurda Araç Teşvik Paketi” çalışmalarında sona gelindi.

4 AĞustos 2012 tarihli ve 28374 sayılı Resmi Gazete’de y

ayınlanan dahilinde çalışmalara başlayan ilgili  bakanlıkların oluşturduğu kurulların hazırlamış oldukları rapora göre çıkarılan yasanın temel uygulamaları belirlendi.

Hurda araçların trafikten çekilmelerini kapsayan yasa 3 temel teşvik ile şekillenerek sonuçlandı.

Bunlardan birincisi hurda eski aracını verip yeni araç almak isteyenleri ilgilendiriyor. Buna göre yeni araç satın almak isteyenler, sahip oldukları 20 yaş ve üzeri araçlarını hurdaya ayırdıkları taktirde ÖTV (özel tüketim vergisi) oranında belirli bir miktarda indirim gerçekleşecek.

hurda araç alanlar

Bu yapılacak ÖTV indiriminin oranı aracın yaşına göre değişecek. Şimdilik kesin oranlar verilmemesine karşılık ÖTV’nde yüzde 50 – yüzde 80 oranında indirim düşünülmekte.

İkinci seçenek ise elindeki hurda aracı İl Özel İdaresi’ne teslim etmek. Yeni araç almayı düşünmeyip elindeki hurda aracı İl Özel İdareleri aracılığıyla toplatmayı planlayan Maliye Bakanlığı, aracını teslim edenlere aracın yaşına göre ödeme yapacağını belirtmekte.

Kullanıcıların büyük çoğunluğunun beklemiş ödeme miktarları henüz kesinleşmemesine rağmen uzmanlar hurda araç yasası ile ilgili bu linkteki tabloyu öngörmekte.

Ödeme oranlarıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. İkinci teşvik paketiyle yaklaşık olarak 1 milyon aracın trafikten çıkarılması planlanmakta.

Üçüncü paket ise vergi borcu bulunan ve genellikle taşralarda kullanımda olan hurda araçları kapsamakta.

hurda araç yasası

Öyle ki yıllardır ödenmeyen vergi borçları yüzünde ana yollara çıkmayan binlerce araç taşra ve köy yollarında kullanılmakta.

Maliye Bakanlığı hazırlamış olduğu 3. teşvik paketiyle vergi borcu ve borcun faizi aracın bedelini geçtiği durumlarda yalnızca verginin ana parasını almayı öngörmekte.

Aynı zamanda ana para üzerinden de belirli bir miktar indirim yapılması ya da taksite bağlanması mümkün olabilecek. Bu konuyla ilgili kesin oranları Ekonomi Koordinasyon Kurulu belirleyecek.

Hurda Araç Yasası iptal edildi haberini okumak için tıklayınız

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) şimdiye kadar iki kriter üzerinden belirlenirken buna ek olarak üçüncü bir kriter daha eklenmesi söz konusu.

hurda-alanlar

hurda araç

Aracın silindir hacmi ve Aracın yaşı MTV belirlenmesinde şimdiye kadar esas alınan ölçütlerken, şimdiden sonra aracın emisyon salınım oranları da MTV’yi belirleyen ana hususlardan birisi olacak.

Örneğin silindir hacmi büyük olsa bile aracın emisyon salınım oranı düşük olduğu taktirde MTV üzerinden belli bir oranda indirim sağlanabilecek.

 

Hurda Araç Yasası

Hurda Araç

Hurda