Hurda Hakkında

hurda hakkında

Hurda Hakkında Bilmek istedikleriniz Bu yazımızda. Merhaba Türkiye Hurda alım satım yapan Sitemizde Hurda Hakkında Bilmek İstedikleriniz.

hurda-hakkinda

İkinci Dünya Savaşı gayretleri için toplanan hurda metal yığınları , yaklaşık 1941

Hurda , araç parçaları, yapı malzemeleri ve artı materyal gibi ürün imalatı ve tüketiminden kalan geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşur. Aksine atık , hurda parasal değeri, özellikle kurtarıldı vardır metalleri ve aynı zamanda geri dönüşüm için geri kazanılır metalik olmayan malzemeler.

İşleniyor 

 

Hurda metal hem iş hem de konut ortamlarından kaynaklanmaktadır. Tipik olarak bir "kazıyıcı", hurda metalini ihtiyacı olmayan insanlar için rahatça kaldırmak için hizmetlerini ilan edecektir.

Hurda sıklıkla yeni bir ürüne eritilmek üzere işlendiği bir yıkım alanına (ayrıca bir hurdalık, hurdalık veya kırıcının avlusu olarak da bilinir) götürülür. Bir yıkım bahçesinde, konumu bağlı, müşterilerin çok göz ve gönderilmeden önce ürünleri satın almak için izin verebilir smelters hurda büyük miktarlarda anlaşma birçok

hurda-hakkinda

Bir scrapyard'ın "organize kargaşa"

hurda kilometre genellikle çoğu gibi tüm adetlik satış yapmamasına rağmen, motor ya da Makinelerini işlevsel durumlarına

hurda-hakkinda

Artık hurda metal parçalarının toplanması

bakılmaksızın ağırlığa göre ayarlar. Müşteriler genellikle parçaları ayıklamak için kendi araçları ve emek tüm tedarik için gerekli olan ve bazı scrapyards ilk feragat gerekebilir sorumluluk için kişisel yaralanma girmeden önce. Çoğu scrapyards ayrıca, benzer parçaların perakende alım maliyetlerinin önemli ölçüde altındaki fiyatlarla dökme metalleri ( paslanmaz çelik vb.) Ağırlıkla satmaktadır.

Enkaz alanlarının aksine, scrapyards genellikle her şeyi öğe yerine ağırlık cinsinden satar. Scrapyard'a, hurda birincil değeri, metalin ne olursa olsun şekli değerine değil, ustanın kendisine verecekleri değere sahip olmasıdır. Öte yandan, bir otomatik enkoder de aynı hurda fiyatını tam olarak aynı fiyata verecektir Öğenin ağırlığı ne olursa olsun ne yapar. Genelde, bir batı yükleyici içindeki metalin değerinin üstünde bir şey satamazsa, daha sonra scrapyard'a götürür ve ağırlıkça satar. Çeşitli metallerin parçalarını içeren ekipman, genellikle metallerden birinin altında bir fiyatla satın alınabilir; çünkü scrapyard, metallerin geri dönüşüme gönderilmeden önce ayrılma emeklerinden tasarruf edilir.

Kaynaklar

hurda-hakkinda

Eugene, Oregon'da hurda gondolları yükleme

Eugene, Oregon'da hurda gondolları yükleme

Hurda fiyatları, zaman içinde ve farklı yerlerde belirgin olarak değişebilir. Fiyatlar genellikle alıcılar ve satıcılar arasında doğrudan veya dolaylı olarak İnternet üzerinden müzakere edilir. Piyasa fiyatları olarak gösterilen fiyatlar, geri dönüşüm cihazlarının hurda sahalarında göreceği fiyatlar değildir. Diğer fiyatlar aralıktır veya daha eski olup sık sık güncellenmez. Bazı hurda sahalarının web sitelerinde hurda fiyatları güncellendi.

ABD'de hurda fiyatları, teyit edilen satışlar ve ayrıca Hurda Metal Fiyatları ve Müzayede gibi referans sitelerine dayanan American Metal Market de dahil olmak üzere bir avuç yayında bildirildi . The Steel Index gibi ABD dışında ikamet etmeyen yayınlar da, küresel ihracat pazarları için gittikçe önem kazanan ABD hurda fiyatını bildirmektedir. Hurda metre dizinleri, geri dönüştürücüler tarafından ABD ve Kanada'daki tesisleri bulmak için kullanılır; böylece kullanıcılar metre ile temasa geçebilir.

Geridönüşümcüler için web siteleri, bloglar ve arama motorları gibi hurdaya çıkarma ipuçlarına bakma kaynakları çevrimiçi olan hurdada sıklıkla el ve emek yoğun bir iş olarak anılır. Metalleri ayırmak ve ayırmak, hurda üzerinde daha fazla para kazanmak, demir ve demir dışı malzemeleri belirlemek için mıknatıs kullanmak, geri dönüşümcülerin metal geri dönüşümünde daha fazla para kazanmalarına yardımcı olabilecek ipuçları için önemlidir. Bir mıknatıs metala yapıştığında, çelik veya demir gibi demirli bir malzeme olacaktır. Bu genellikle geri dönüştürülen ancak daha büyük miktarlarda binlerce libre geri dönüştürülmüş daha ucuz bir üründür. Bakır, alüminyum, pirinç ve paslanmaz çelik gibi demirsiz metaller bir mıknatısa yapışmazlar (bazı ucuz paslanmaz çelik dereceleri demirlidir ve manyetiktir). Bu maddeler, metal geri dönüşümünde daha yüksek fiyatlı ürünlerdir ve onları geri dönüşüm esnasında ayırmak önemlidir. Demir dışı metallerin fiyatları da demirli metallerden daha fazla dalgalanma eğilimi gösterir, bu nedenle geri dönüşümcüler bu kaynakları ve genel piyasalarda dikkat etmeleri önemlidir.

Tehlikeler 

Hurda metal endüstrisinde, hurda içinde bulunan tehlikeli bir maddenin ölüm, yaralanma veya çevreye zarar vermesine neden olabilecek kazalar nedeniyle büyük potansiyel mevcuttur. Klasik bir örnek hurda radyoaktivite ; Goiânia'da kaza ve Mayapuri radyolojik kaza radyoaktif maddeleri içeren olaylar vardı. Gibi zehirli maddeler asbest ya da gibi metallerin berilyum , kadmiyum , ya da cıva metali yönelik malzemeler kirletici yanı sıra, personelin tehlikeleri oluşturabilecek smelters .

Scrapyards'da kullanılan birçok özel alet, tehlikeli metaldir; hidrolik kuvvet kullanarak metal kesen timsah makası , sıkıştırıcılar ve ağır iş parçalama makineleri.

Geri dönüşümün faydaları

hurda-hakkinda

Norveç'te kıyılmış hurda yığını

 
 

Hurda demiryolu hattı, çiftlik eskrim köşe direği olarak yeniden imha edildi

ABD Çevre Koruma Dairesi tarafından yapılan araştırmaya göre , geri dönüşüm hurda metalleri çevre için oldukça yararlı olabilir. Bakır demir cevheri yerine geri dönüştürülmüş hurda metal kullanılması verim verebilir:

 • Enerjide% 75 tasarruf.
 • Kullanılan hammaddelerde% 90 tasarruf.
 • Hava kirliliğinde% 86'lık bir azalma.
 • Su kullanımında% 40 azalma.
 • Su kirliliğinde% 76'lık bir azalma.
 • Madencilik atıklarında% 97 azalma.

Hurda çelikten yapılan h

hurda-hakkinda

Hurda demiryolu hattı, çiftlik eskrim köşe direği olarak yeniden imha edildi

er ton yeni çelik tasarruf sağlıyor:

 • 1,115 kg demir cevheri.
 • 625 kg kömür.
 • 53 kg kalker.

Diğer metallerden enerji tasarrufu:

 • Alüminyumdan% 95 enerji tasarrufu.
 • % 85 enerji tasarrufu sağlayan bakır.
 • % 65 enerji tasarrufu sağlayın.
 • % 60 enerji ile çinko tasarrufu.

Metal geri dönüşüm endüstrisi 

hurda-hakkinda

Kar içindeki metal hurası (Finlandiya)

 

Metal geri dönüşüm endüstrisi geniş bir yelpazede metal içerir. Geri dönüşümlü metaller hurda çelik, demir (ISS), kurşun, alüminyum, bakır, paslanmaz çelik ve çinkadır. İki ana metal kategorisi vardır: demirli ve demirsiz. Onları demir içeren metaller olarak bilinen demir demir olmayan metaller nerede demirsiz .

 • Genel demir dışı metaller bakır, pirinç, alüminyum, çinko, magnezyum, kalay, nikel ve kurşuntur.

Demir dışı metaller değerli ve egzotik metalleri de içerir.

 • Kıymetli metaller , altın, gümüş ve platin grubu metalleri gibi herhangi bir biçimde piyasa değeri yüksek metallerdir.
 • Egzotik metaller kobalt, cıva, titanyum, tungsten, arsenik, berilyum, bizmut, seryum, kadmiyum, niyobyum, indiyum, galyum, germanyum, lityum, selenyum, tantal, tellür, vanadyum ve zirkonyum gibi nadir elementler içerir. Bazı metal türleri radyoaktiftir. Bunlar "doğal olarak ortaya çıkabilir" veya nükleer reaksiyonların yan ürünleri olarak oluşabilir. Radyoaktif kaynaklara maruz kalmış metaller, tıbbi ortamlar, araştırma laboratuvarları veya nükleer enerji santralleri gibi ortamlarda da radyoaktif olabilir.

Güvenlik sağlamak için her türlü hurda metali geri dönüştürürken OSHA kurallarına uyulmalıdır.

Örnekler 

Gemi sökümü 

hurda-hakkinda

Staten Adası'nda gemi sökme işlemleri (c. 1973

Demiryolu lokomotifleri 

Bir demiryolu lokomotifinde tipik olarak 100-200 ton metal bulunur. In Birleşik Krallık , eski demiryolu lokomotif gibi şirketler tarafından geri dönüştürülmektedir Avrupa Metal Recycling .

Ekonomik rol

Amerika Birleşik Devletleri

Hurda sektöründe 2009 yılında 54000000000 $ dan, 2012 yılında en fazla $ 90000000000 değerinde idi ticaret dengesi 160 ülkeye hurda mal 28000000000 $ ihracat. 2010 yılından beri endüstri 15.000'den fazla iş ekledi ve hem doğrudan hem de dolaylı olarak 463.000 işçiye destek verdi. Buna ek olarak, federal, eyalet ve yerel yönetimler için 10 milyar dolardan fazla gelir sağlıyor.

Hurda geri dönüşümü, sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur ve enerji ve doğal kaynakları korur. Örneğin, hurda geri dönüşümü, düzenli depolama alanlarından uzakta 135 milyon kısa tonu (121.000.000 uzun tondan; 122.000.000 t) malzeme aktarmaktadır . Geri dönüşümlü hurda, ABD'de üretilen bakır ve bakır alaşımlarının neredeyse% 50'sinde, ABD kağıt endüstrisinin ihtiyaçlarının% 75'inden fazlasını, ABD'de üretilen çeliklerin yaklaşık% 60'ında hammadde hammaddesi ve% 50'sinde ABD alüminyum. Geri dönüştürülmüş hurda, tehlikeli maddeleri atarak ve onları düzenli depolama alanlarından uzak tutarak hava ve suyun temiz kalmasına yardımcı olur.

Hurda hakkında

Hurda Alanlar

Hurda

2. Dünya Savaşı hurda toplama kampanyasının posteri
Hurda deposu ( Butte, Montana , 1942)
Karışık hurda yığını, eski bir otobüsü
Sıklıkla teneke kutulardan oluşan sıkıştırılmış balya
İngiliz Demiryolu lokomotifleri hurdaya çıkmayı bekliyor
Yakın yığılmış basık araba Philadelphia (c. 1973)
Hurda araç gövdeleri
Tek bir sıkıştırılmış araba (Finlandiya)
İstiflenmiş küp arabalar ( Calgary, Alberta , Kanada)
Sıkıştırılmış hurda yığını (Avusturya)
Ren Nehri hurda mavnası ( Basel, İsviçre )
Hurda transferleri ( Feodosiya , Kırım )
Hurda ihracatı bekliyor ( Bremen, Almanya )
Hurda ticareti ( Libya )
Sıkıştırılmış arabalarla bölme ( Birmingham, İngiltere )
Geri Dönüşüm Logosu uluslar arası amblem

1 Comments

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir